Jaké výhody představuje bezdrátový rozhlas?
Rozhlas je odedávna jedním z nejlepších způsobů rychlé komunikace úřadů s občany, obzvláště v případech akutní živelné pohromy. Jak se rozhlas v historii vyvíjel a jaké výhody představují ty nejnovější digitální rozhlasy? Na tyto otázky jsme odpověděli v tomto článku.
Historie
S rozhlasem možná máme spojené jméno Nikola Tesla, ale tento geniální vynálezce není jediný, kdo se zasloužil o teorii, prokázání a vynález funkčního rozhlasu. J.C. Maxwell již v roce 1873 popsal pomocí matematických vzorců princip šíření elektromagnetických vln, od čehož se následně mohli další vědci a vynálezci odvíjet.
O tři roky později H.R. Hertz tento princip prokázal a na jeho základě vytvořil předchůdce antény. O historii se více dozvíte na Wikipedii pod odkazem rádio.
Fungování
Zvukový signál se moduluje z nízkých kmitočtů na nosné vlny. V dnešní době se používají velmi krátké nosné vlny, na které stačí malé antény, jejich nevýhodou bývají ale malé vzdálenosti, což ve většině případů stačí. I tak se jedná o stovky kilometrů.
Takto se do pásma vejde více stanic, které mohou využívat širší vysílací pásmo a frekvenční modulaci, která také může účinně potlačit poruchy a zlepšit kvalitu přijímaného signálu.
Jaké výhody má BEZDRÁTOVÝ ROZHLAS v obcích
- možnost napojit se na integrovaný záchranný systém
- vysílání přes mobilní telefon živě i ze záznamu
- napojení na srážkoměry, protivodňová čidla, měření kvality ovzduší, vody, řízení veřejného osvětlení
- funkce kontroly funkčnosti hlásičů, výběr hlášení z konkrétních hlásičů
- odolný systém vůči výpadku proudu
- napojení na místní drátové rozhlasy ve veřejných budovách (školy, školky, atd)
- servis přes vzdálený modem
- provoz čistý bez šumu a praskání